Sierpień 18, 2016

Sporty motorowe

Wyścigi samochodowe to wyścig, który odbywa się według określonych przepisów na wyznaczonej trasie. Zadaniem zawodników startujących w wyścigu jest pokonanie odcinka w jak najkrótszym czasie. Pierwszy wyścig samochodowy odbył się w 1984 roku. Trasa liczyła 126 kilometrów i biegła z Payża do Rounen. WRC skrót pochodzi z języka angielskiego (World Rally Car). Są to samochody zgodnie ze specyfikacją FIA. Są to zmodyfikowane samochody, które bazują na tradycyjnym samochodzie.

Wygląda samochodu WRC często kształtem przypomina popularny samochód dopuszczony do ruchu ulicznego. Samochody WRC podczas wyścigu poruszają się po drogach asfaltowych, szutrowych, pokrytych śniegiem lub błotem. Moc samochodu waha się w granicach 350-380 koni mechanicznych (oficjalnie jest do 300 koni). Samochody posiadają zwykle napęd na cztery koła, tytanowe zawieszenie, sekwencyjną skrzynię biegów i turbosprężarkę.

Masa samochodu WRC wynosi co najmniej 1230 kilogramów. Modyfikacje wewnątrz auta obejmują m. in. wstawienie klatki bezpieczeństwa. Wśród samochodów WRC występują marki takie jak: Citroen, Ford, Hyundai, Mitsubishi, Peugeot, Skoda, Volkswagen, Toyota. Formuła to jednomiejscowe samochody z otwartym nadwoziem. Do najpopularniejszych zalicza się Formułę 1. Na świecie rozgrywana jest m. in. Formuła 2, Formuła 3, Formuła 4.

Dodaj komentarz